De Gouden Poes: hoe een Utrechts sprookje een stripalbum werd

Striptekenaar Rob van Barneveld uit Utrecht vertelt hoe De Gouden Poes ontstond: van analoge schetsen en een webcomic tot een album dat in één middag uitverkocht was.

10/26/20263 min lezen

Cover De Gouden Poes door Striptekenaar en illustrator Rob van Barneveld, zakelijk tekenaar Utrecht
Cover De Gouden Poes door Striptekenaar en illustrator Rob van Barneveld, zakelijk tekenaar Utrecht

Het begon met een kort verhaal. Of eigenlijk werd het een soort Utrechts sprookje, over een tovenaarspoes, een tovenaar en een stel kabouters die het allemaal niet beter maken. Een aantal weken later lag er een stripalbum op tafel, en dat was op één middag uitverkocht.

In deze blog vertel ik hoe De Gouden Poes is ontstaan: van de eerste schets aan mijn lichtbak tot het album dat je nu in mijn webshop kunt bestellen.

Een idee dat begon als kort verhaal

Als striptekenaar maak ik veel korte strips en illustraties, maar ik wilde graag eens een langer verhaal vertellen. Niet zo lang dat je er een avond voor moet gaan zitten, maar wel langer dan vier plaatjes. Dat werd De Gouden Poes: een sprookjesachtig verhaal over Boris, de poes van een tovenaar.

Het gaat mis als er tijdens een gevecht met een kabouter een toverdrank omvalt. Boris verandert in goud en raakt in paniek. Voor hij het weet, rent hij door de binnenstad van Utrecht, midden op een drukke, donkere koopzondag. En dan begint het pas echt.

Analoog tekenen, digitaal inkleuren

Voor De Gouden Poes koos ik een andere aanpak dan voor mijn opdrachtwerk. De tekeningen zijn ruwer, met meer vlekken dan mijn gebruikelijke strakke stijl. Ik teken alles analoog, met een lichtbak in mijn werkkamer. Koffie erbij, muziekje op, papier, inkt en een paar fijne brushpennen.

Het liefst kleur ik ook alles met de hand in. Ik heb kasten vol markers, verf en aquarel. Maar bij een strip wil je achteraf nog kunnen schuiven en aanpassen, en dat gaat digitaal een stuk makkelijker. Daarom kleur ik mijn strippagina's digitaal in, maar zo dat de losse, rommelige sfeer van het tekenwerk blijft staan.

Een gouden poes inkleuren is lastiger dan je denkt

De grootste uitdaging zat in de hoofdpersoon zelf. Hoe laat je een poes echt van goud lijken, zonder dat hij gewoon geel wordt? Ik gebruik Photoshop het liefst zo weinig mogelijk, maar voor die gouden glans ontkwam ik er niet aan om een paar trucjes toe te passen. Het was flink stoeien, maar het resultaat maakt de poes precies zo bijzonder als hij in het verhaal hoort te zijn.

Utrecht als decor

De Gouden Poes speelt zich af in Utrecht, en dat is geen toeval. Ik woon en werk hier, en de stad zit vol plekken die vragen om een verhaal. In de strip rent Boris vanaf de Domtoren richting de Stadhuisbrug en de tunnel bij de Kinderboekenwinkel in. Wie de stad kent, kan het verhaal bijna in het echt nalopen. Dat maakt het voor Utrechters extra leuk om te lezen, en voor mij om te tekenen.

Elke week een stukje: een webcomic met cliffhangers

Ik besloot het verhaal niet stil te houden tot het af was, maar het in delen te delen via mijn nieuwsbrief Verhalen uit Robstad. Elke week verscheen er een nieuw stuk, steeds eindigend met een cliffhanger. Stiekem lagen de volgende pagina's vaak al klaar.

Dat werkte beter dan ik had verwacht. Ik kreeg veel enthousiaste reacties en mailtjes van lezers, en dat gaf energie om door te tekenen. Een webcomic is voor mij een mooie manier om lezers mee te nemen in het maakproces, terwijl het verhaal nog groeit.

Een race tegen de klok

Ondertussen had ik mezelf een deadline gegeven: de Utrechtse MUS, de Markt voor Unieke Stripmakers in de Bibliotheek op de Neude. Daar wilde ik het verhaal als album bij me hebben. Het werd, zoals vaker, een race tegen de klok.

Het is gelukt. Ik liet een klein full colour album op A4-formaat drukken, in een eerste oplage van dertig proefdrukken. Mocht er iets mis zijn, dan was dat niet erg, en anders was die allereerste mini-oplage gewoon iets speciaals.

In één middag uitverkocht

Op de MUS gebeurde iets wat ik niet had zien aankomen: ik verkocht alle dertig albums. Voor een markt is dat echt bijzonder. Daarom heb ik De Gouden Poes daarna aan mijn webshop toegevoegd en een tweede oplage laten drukken.

Elk album dat je bestelt, signeer ik met je naam en een kleine tekening. Is het een cadeau voor iemand anders? Laat het me weten, dan zet ik hun naam erin.

Wat De Gouden Poes me heeft gebracht

De Gouden Poes liet me zien hoeveel plezier het geeft om een eigen verhaal van idee tot album te brengen, en om lezers daarin mee te nemen. Inmiddels werk ik aan nieuwe verhalen, zoals de webcomic Tekenen Tot Je Vonken Ziet. Wil je die volgen? Abonneer je dan op mijn nieuwsbrief.

Ben je benieuwd naar mijn andere strips en illustraties, of zoek je een striptekenaar uit Utrecht voor een eigen project? Bekijk dan mijn strips en illustraties of stuur me een berichtje.

Zin om samen te werken?

Heb je een vraag over een fijne illustratie of heb je interesse in een persoonlijke strip? Stuur een berichtje en ik neem zo snel mogelijk contact op!

E-mail

rob@roodgras.nl

Telefoon

06-21613072

Studio Rood Gras

Striptekenaar & Illustrator Rob van Barneveld.

Contactgegevens

rob@roodgras.nl

+31 6 21613072

© 2026 - Roodgras.nl.

Illustratie Rood Gras Rob van Barneveld
Illustratie Rood Gras Rob van Barneveld